About castle

Wide Assortment Meeting All Requirements
Near Tallinn
Castle is located nearby Tallinn, 15 min driving

All-Year-Round

Available 24/7/365 from summer to winter season.

Affordable

Very flexible pricing policy for solving any tasks.

Extra Services

A full range of services, from rental to catering.

THE GALLERY

OUR location

Lagedi Castle is located within 20 minutes from the airport and 30 minutes from the city center or harbour. The convenient location allows you to think less about logistics and allows you to focus on more important tasks.

CASTLE PLANS

For more convenient planning of our tasks, we can provide you detailed plans of the building and all adjacent territories.

Castle history

Lagedi mõisat (saksa k Laakt) on esmamainitud 1397. aastal. 16. sajandi lõpul kuulus mõis Hans Wahtmeisterile, 17. sajandi lõpul aga von Tiesenhausenitele. Põhjasõja järgselt oli mõis algul Aleksei Menshikovi omanduses. 1727. aastal sai temast riigimõis, kuni 1758. aastal omandas mõisa Peter August Friedrich von Holstein-Beck.

18. sajandi lõpus sai Lagedist riigimõis, mis 1859. aastal siirdus Eestimaa Rüütelkonna valdusse. 1873. omandas mõisa Rudolf von Ungern-Sternberg. Enne 1919. aasta võõrandamist oli mõisa omanikuks Rudolf von Harpe.

Mõisa pikk ja lihtne ühekorruseline kivist peahoone kujunes arvatavasti mitmes järgus. Oma jälje jätsid hoonese nii 17., 18. ning osalt ka 19. sajand. Ei ole välistatud, et hoone sisaldab ka keskaegseid osi. Oma lõplikul kujul on hoone lihtsa välimusega kelpkatusega ehitis, mille fassaadi ilmestas ebasümmeetriliselt paiknev veranda.
Lagedi mõisa peahoone (17.-19 sajand, ümber ehitatud). Foto: sügis 2001
Lagedi Castle | Melding of History and Modernity
Lagedi Castle | Preserving Historical Significance

Castle history

Peahoone asetses tagaküljega vastu teed, hoone fassaadi ja Pirita jõe vahele jäi park. Arvukad kõrvalhooned paiknesid peahoonest põhja pool. Neist esinduslikem oli 1889. aastal ehitatud stiilne historitsistlik puhta vuugiga paest viinavabrik. Viinavabrik rekonstrueeriti 1981-83 kultuurikeskuseks. Säilinud on ka mõningaid muid kõrvalhooneid.

Ajaloolise jaotuse järgi Harjumaale Jüri kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Harjumaale Jõelähtme valla territooriumile.

Lagedi mõisa peahoone tundmatuseni muutunud tagakülg. Foto: sügis 2001